Doğa Dekorasyon | Konur Sokak Kızılay - Ankara

0530 4 645 645

Boya mı ? Duvar Kağıdımı ? Her Yönden Karşılaştırma

Her Yönden Boya

Boya uygulaması günümüzde duvar kağıdı ve diğer benzeri uygulamalara oranla daha fazla tercih edilen bir uygulamadır. Evinize boya yaptırmak diğer tüm uygulamalara göre daha basittir ek olarak boya kalite ve renk seçeneği oldukça fazladır. Hatta boya renk çeşitliliği ton bazında o kadar fazladır ki karar vermekte bile zorlanılabilir. Tabi ki estetik ve modernize açısından bakıldığında boya duvar kağıdına göre daha daha alışılagelmiş ve farklılık yaratılması zor bir uygulamadır.

Boya yaparken malzemeleriniz tam ve eksiksiz olmalıdır. İyi bir usta idareten malzemeler kullanmak yerine her boya uygulamasından önce sıfır malzeme kullanmayı tercih eder. Bu durum boya ustasının işini kolaylaştıracağı gibi, boyanızın duvardaki duruşunu olumlu yönde etkileyecek ve ömrünü uzatacak bir faktördür.

Her Yönden Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı kalite ve görünüş bakımından kumaş, vinil, folya ve plastik gibi maddelerden üretilir. Duvar kağıtlarının yeni çıktığı ve henüz yaygınlaşmadığı yıllarda daha basit yapılı ve dayanıksız duvar kağıtları günümüzde üretilen dayanıklı duvar kağıtlarına göre çok daha kolay kavlama, yırtılma ve solma yapıyorlardı. Bu durum artık duvar kağıdı sektörünün ve üretiminin gelişmesi ile değişmektedir. En pahalı duvar kağıdı modelleri olmasına rağmen plastikten üretilen duvar kağıtları en dayanıklı ve temizliği en kolay duvar kağıdı seçeneğidir. Boya seçenekleri kadar fazla olmasa da duvar kağıtlarında da oldukça fazla ve tatmin edici sayıda renk ve desen seçeneği mevcuttur.

Duvar kağıdı modellerinin ne kadar uzun süre dayanıklı kalacağı kalite ve duvar kağıdı fiyatlarına göre değişiklik gösterir. Boya uygulaması kimi zaman ev sahiplerinin kendilerinin de amatörce yapabileceği ve uygulayabileceği bir yöntem olsa da duvar kağıdı ciddi profesyonellik isteyen uygulaması incelik ve ustalık gerektiren bir üründür. Kendi başınıza yapmaya çalışacağınız duvar kağıdı uygulaması zamanla memnuniyetsizlik doğuracaktır.

Duvar kağıdı uygulaması yapılmadan önce duvarın kusursuz olmasına dikkat edilmelidir.

Duvar Kağıdı ve Boya Maliyet Karşılaştırması

Duvar kağıdımı yoksa boya mı daha ucuz sorusunun cevabına gelecek olursak bu uygulamanın evin ne kadarlık bölümüne yapılacağına göre değişiklik gösterir. Duvar kağıdı gerek işçilik ve malzeme maliyeti, gerekse duvar kağıdı fiyatları göz önünde bulundurulduğunda tabiki boyaya nazaran daha pahalı bir uygulamadır. Eğer evinizin tamamını duvar kağıdı yaptırmak istiyorsanız haliyle belli bir mali yükü göze almanız gerekir.

Duvar Kağıdı ve Boya Dayanıklılık Karşılaştırması

Uzun ömürlülük bakımından duvar kağıtları boyaya nazaran daha uzun süreli kullanıma uygundurlar. Boya ve duvar kağıdı bu konuda karşılaştırıldığında aradaki fark neredeyse 2 katıdır. Yani duvar kağıdını 8 yıl kadar kullanabilecekken, boyanın ömrü ise bunun yarısı kadardır. Fakat uzun süre aynı renk ve desenden sıkılırım diyen, değişiklik seven biriyseniz boya kullanmanızı ve sıkıldığınızda değiştirmenin kolay olacağını eklemek isteriz.

Çeşitlilik olarak karşılaştırıldığında ise hem duvar kağıtlarında hem de boya da yeterince çeşit, renk, desen mevcuttur. Zamanla oluşabilecek hasar ve bakım gerektiren durumları göz önüne aldığımızda ise duvar kağıdının tadilat, tamirat giderleri boyaya nazaran daha zor ve maliyetlidir.