Doğa Dekorasyon | Konur Sokak Kızılay - Ankara

0530 4 645 645

Evinizi Ne Sıklıkla Boyamalısınız ?

Evinizin içini boyamak büyük bir iş olabilir, özellikle de tüm evi aynı anda boyamaya karar verirseniz. Doğal olarak, insanların bu konuda birçok sorusu var. Yani, evinizi ne sıklıkla yeniden boyamalısınız?

Bu konunun tek bir cevabı yok. Eskime ve yıpranma, odaların ne sıklıkla kullanıldığı ve ne için kullanıldığı gibi dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Her oda biraz farklıdır ve sık kullanılan alanların daha sık boyanması gerekebilir. Diğerleri ise yeniden boyama gerekmeden önce yıllarca sürebilir. Tabii ki, bazen dekorla alakalı durumlarda çıkabilir. Örneğin evin mobilyalarını değiştirdiğinizde boyanız yeni mobilyalarla çok fazla uyumsuz olabilir. Bu durumda boyamak isteyebilirsiniz.

İç Odalar Ne Sıklıkla Boyanmalıdır ?

Odadan odaya değişir, ancak uygun boya ve hazırlık çalışmaları ile yapıldığında, bir boya işi genellikle 5 ila 10 yıl sürebilir. Ancak, en “yaşanan” alanlar daha sık boya güncellemeleri gerektirecektir.

Yatak Odası

Çoğu yetişkin yatak odası, genellikle evde en çok kullanılan odalar olmadığı için sık sık boyanması gerekmez. Günün her saati kullanılan alanlar değiller, bu da insanların her gün düzenli olarak duvarlara dokunmadığı veya duvarlara çarpmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle, boya işleri ortalama bir yatak odasında tipik olarak 5 yıl veya daha fazla sürebilir.

Çocuk Odası

Çocuk odaları ayrı bir hikaye. Genellikle birden fazla çocuk için oyun odası işlevi gördüklerinden çok daha fazla aksiyonla karşı karşıya kalırlar. Tüm aktivite devam ederken, oyun sırasında duvarların kirlenmesi veya hasar görmesi daha olasıdır. Bir çocuk odasında, boyanın mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamak için yumurta kabuğu veya hatta inci/saten parlaklığında son derece dayanıklı bir yüzey kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dayanıklı bir boyayla bile, duvarların daha sık yıkanması gerekecek, bu da 3-4 yıl içinde veya muhtemelen daha kısa sürede tekrar boyamanız gerekebileceği anlamına geliyor.

Oturma Odası ve Yemek Odası

Bir oturma odası veya yemek odası genellikle çok sık kullanılmaz, bu nedenle boya diğer odalara göre biraz daha uzun süre dayanır. Bu odalar aynı zamanda, doğal olarak tampon görevi gören ve insanların duvarlara dokunmasını engelleyen daha fazla mobilyaya sahip olma eğilimindedir. Bu alanlar için, yeniden boyamanız daha olasıdır çünkü aşınma ve yıpranmayla mücadele etmek için yeniden boyamak yerine, alanınızın görünümünü değiştirme zamanının geldiğini düşünüyorsunuz. Ortalama olarak, bu alanlar 5-7 yıl arasında veya muhtemelen daha uzun sürebilir.

Mutfak

Mutfak bir evin kalbidir ve bu nedenle çok yoğun alanlardır.. Mutfakta olup biten her şey yüzünden çok fazla aşınma ve yıpranma ile karşı karşıya kalırsınız. Mutfakta her zaman bulunan insanlar vardır, bu da muhtemelen diğer odalara kıyasla duvarlara daha sık çarptıkları ve dokundukları anlamına gelir.

Mutfak duvarları da daha kolay kirlenmeye meyillidir – pişirme sıçramaları, yağ ve yiyecek hazırlığı genellikle duvarları daha sık yıkamanız gerektiği anlamına gelir ve bu da boyanızın ne kadar dayanacağını etkileyebilir. Mevcut en dayanıklı boyaları kullansanız bile, mutfakların evinizdeki diğer odalardan daha sık boyanması gerekecektir. Ortalama olarak, her 3-4 yılda bir yeniden boyanmaları gerekir.

Banyolar

Banyolar da oldukça sık kullanılan odalardır. Yine, özellikle daha küçük bir banyoda veya tuvalette, insanların duvarlara biraz daha sık dokunması muhtemeldir. Ancak banyolardaki asıl sorun, boyanızın ömrünü etkileyebilecek olan nemdir. Banyolarda ve çamaşırhane gibi yüksek nemli alanlarda genellikle her 3-4 yılda bir yeniden boyamanız gerekir.