Doğa Dekorasyon | Konur Sokak Kızılay - Ankara

0530 4 645 645

Yüksek Tavanlar ve Tavan Boyama Usta İpuçları

Tavanı boyamak, alçak veya normal yükseklikte tavanlara sahip alanlarda bile kendi başınıza yapmanın biraz zor olduğu bir iştir. Ancak, ekstra yüksek tavanlarınız varsa, bu daha da zordur. Peki, daha yüksek tavanlarınız varsa, onları nasıl boyayacaksınız? 

Yüksek Tavanlarınızı Boyamak

Boyamaya başlamadan önce odayı hazırlamanız gerekir. Mümkün olduğu kadar odanın dışına çıkın ve daha büyük mobilya parçalarını ve tüm zeminleri damla bezlerle örtün. Bu, herhangi bir boya sıçramasının zemininize veya mobilyanıza bulaşmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Duvarlarınızı da boyamayı planlıyorsanız, önce tavanı boyamanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu şekilde, tavan boyamaktan dolayı duvarlarda herhangi bir damlama veya sıçrama olursa, duvarları boyama zamanı geldiğinde bunları kapatabilirsiniz. 

Ayrıca doğru boya türünü seçtiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Tavanlar çok sık boyanmaz, bu nedenle tavanlar için özel olarak formüle edildiğinden ve işi çok kolaylaştıracağından, bu iş için tavan boyası kullanmak önemlidir. 

Yüksek Tavanları Boyamak İçin Gerekli Materyaller

Başlamadan önce, birkaç fırça ve standart bir rulodan daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğu, alanınızın ne kadar büyük olduğuna ve tavanlarınızın ne kadar yüksek olduğuna göre belirlenir. Çoğu odada, boyama için kenarlara ve tavanlara ulaşabilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir merdivendir. Ancak, gerçekten geniş bir alanınız varsa, iskele gerektirebilir. Elinizde bu öğeler yoksa, genellikle bir hırdavatçıdan merdiven ve iskele kiralayabilirsiniz. 

Daha büyük odalarda uygulamayı hızlandırabileceği için bir püskürtücü de düşünebilirsiniz. Ancak püskürtücüler pahalı olabilir, bu nedenle sadece bir iş için yapmak istediğiniz bir yatırım olmayabilir. Bir püskürtücü satın almak istemiyorsanız, silindirleriniz için ekstra uzun bir sap satın alabilirsiniz. Oldukça ucuzdurlar ve bir merdivene çıkamazsanız veya merdivenden ulaşılması zor olan noktalara dokunamazsanız, boyayı daha uzak bir mesafeden uygulamanıza izin verir. 

Tavanlarınızı boyamak için kullandığınız yöntem büyük ölçüde ne kadar uzun olduklarına bağlı olacaktır. 3 metre ve altındaki tavanlar için, özellikle daha küçük bir odaysa, uzun saplı bir silindir muhtemelen iyidir. 3-4 metre arasındaki herhangi bir şey için kesinlikle bir merdiven gerekli olacaktır. Odanız oldukça büyükse, kiralamak ve kurmak zor olabilen ve genellikle biraz zaman alan iskele gerektirebilir. Geniş bir alanınız veya son derece yüksek tavanlarınız varsa, profesyonel boyacılar ile çalışmak daha iyi bir fikirdir. Doğa Dekorasyon olarak bu işte de uzman olduğumuzu ve işinizin herhangi bir aksaklığa uğramadan tamamlanacağını belirtmek isteriz.

Tavanınız oldukça eski veya sararmış değilse, muhtemelen bir astara ihtiyacınız yoktur. Astar gerekiyorsa, uzun saplı rulo ile uygulanabilir. Tavanın en yüksek noktalarına ulaşmak için merdivene çıkmanız gerekiyorsa, astarı uygulamak için silindirin üzerindeki uzun sapı kullanabilirsiniz, bu da merdivende çok yükseğe tırmanmanız gerekmediği anlamına gelir. . 

Çoğu durumda üst katınızı astar kullanmadan hemen uygulayabilirsiniz. Mümkünse bu, merdiven veya iskele üzerindeyken rulo veya fırça ile yapılmalıdır. Bu size uzun silindirle yerde durmaktan çok daha fazla kontrol sağlayacaktır. Kenarları boyarken özellikle önemlidir, çünkü bu alan temiz bir yüzey elde etmek için dikkatli ve ayrıntılı bir çalışma gerektirir. 

Birçok insan, yüksek tavanları kendi başlarına boyama işlemini oldukça zor buluyor. Çoğu zaman işi halletmek için bazı özel ekipmanlara ihtiyaç duyacağınız anlamına geldiğinden, birçok kişi bu konuda uzman ve profesyonel boyacılar ile çalışmayı tercih eder. Yüksek tavanınızı yeniden boyamayı düşünüyorsanız, Doğa Dekorasyon olarak size yardımcı olabiliriz ! Tüm ekipmanlarımız kullanıma hazır ve uzman boya ustalarımız tavanınızın kısa sürede yeni gibi görünmesini sağlayacaklar.