Doğa Dekorasyon | Konur Sokak Kızılay - Ankara

0530 4 645 645

Ev Boyası Renk Seçimi ?

Ev boyası renginizi seçerken tabiki göz önünde bulundurmanız gereken belirli kriterler vardır. Bunların en başında gelen kriter ise ev mobilyalarınızın rengi ve biçimidir. Spor mobilya kullanılan bir ev ile klasik yada avargard mobilya seçimi yapılmış bir evde kullanılacak boya tipi ve rengi haliyle farklılık gösterecektir. Mobilyalarınızın tarzı kadar renkleri de boya seçiminizi etkileyecek bir diğer faktördür. Yazımızın sonunda sunacağımız renk kartelalarına bakarak ev boyası seçimi yapma aşamasında fikir sahibi olmanızı amaçlıyoruz.

En çok tercih edilen ev boyası renklerinden biri gerek evinize kattığı ağırlık ve gerekse hemen hemen tüm mobilya renkleri ile olan uyumu sebebiyle gri ve tonları olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte sarı ve tonları, beyaz, kırık beyaz gibi daha ferahlatıcı ve aydınlık renklerde yine evini boyatacak ev sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen, tutulan renklerdir.

Öncelikle, başta da söylediğimiz gibi kendi kriterlerinizi göz önüne alarak koyu tonda mı yoksa açık tonda mı bir renk seçimi yapacağınızı belirleyin. En çok tercih edilen ev boyası renklerine göz atın, belirlediğiniz tonda boyanmış ev örneklerine google görseller aracılığı ile göz gezdirin. Örneklemlerden yola çıkmak işinizi kolaylaştırır, fakat bir şunu unutmayınız ki başkasının evinde güzel duruyor olması, bir rengin sizin evinizde de mutlaka güzel olacağı anlamı taşımaz. Zira sizin zevkiniz ve mobilya tipiniz ev eşyası renkleriniz farklı olduğundan aynı renk sizin evinize de uyum sağlayacak gibi bir kaide yoktur.

Her yıl bir önceki yıla göre değişen trend renkler vardır. bu sebeple 3 sene önceki ev renginiz bu yıl demode olmuş olabilir. Ya da örneğin mavi renkte olan eviniz için bu yıl mavinin bir başka tonu trend olmuştur yada siz artık değişiklik istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle renk seçimi yaparken tabiri caizse baştan savma hareket etmeyin. Seçeceğiniz rengin 3 – 5 yıl evinizde kalacağını bilin ve sıkılmayacağınız, modası geçmeyecek, kolay temizlenebilir bir renk olmasına dikkat edin. Evde yaramaz bir ufaklık varsa ve duvarları kirletme ya da çizme gibi bir riski de varsa renk seçiminde bunu da muhakkak göz önüne almalısınız. Ek olarak 1-2 yıl içerisinde eşya değiştirme ya da yenileme gibi bir planınız varsa yeni eşyalarınızı kafanızda tasarlayıp renk seçimi kriterlerinize dahil edin.

ev boyası renk kartelası

en çok tercih edilen ev boya renkleri

Marshall Ev Boyası İç Mekan Renk Paletleri

Dyo Ev Boyası İç Mekan Renkleri

Filli Boya İç Cephe Renk Kartelası

Polisan İç Cephe E-Kartela

Jotun Ev Boyası İç Cephe Renkleri

Permolit İç Cephe Boyası Renk Kartelası